Calculate the required amount of video memory to work with a resolution of 800×600
Calculate the required amount of video memory to work with a resolution of 800×600, 1024×768, 1280×1024 pixels with 8, 16, 24 and 32 bit color coding.
а)
Let’s find out how many pixels will be in the first case:
800 * 600 = 480,000.
Find out the amount of memory in bits when encoded in 8 bits:
480,000 * 8 = 3840000.
Answer: 3840000.
If 16 bit:
3840000 * (16: 8) = 7680000.
Answer: 7,680,000.
If 24:
3840000 * (24: 8) = 11520000.
Answer: 11520000.
If 32:
3840000 * (32: 8) = 15360000.
Answer: 15360000.
b)
Let’s perform calculations by analogy:
1024 * 768 = 786432.
If 8:
786432 * 8 = 6291456.
Answer: 6291456.
If 16:
6291456 * (16: 8) = 12582912.
Answer: 12582912.
If 24:
6291456 * (24: 8) = 18874368.
Answer: 18874368.
If 32:
6291456 * (32: 8) = 25165824.
Answer: 25165824.
in)
Let’s perform calculations by analogy:
1280 * 1024 = 1310720.
If 8:
1310720 * 8 = 10485760.
Answer: 10485760.
If 16:
10485760 * (16: 8) = 20971520.
Answer: 20971520.
If 24:
10485760 * (24: 8) = 31457280.
Answer: 31457280.
If 32:
10485760 * (32: 8) = 41943040.
Answer: 41943040.